zdjęcie
Bogdan Sałaciński
Galeria fotograficznych technik szlachetnych
olej

GUMY

OLEJE

CYKL
Klimaty łódzkie

O MNIE

INNE WWW

KONTAKT

AKTUALNOŚCI

WYDARZENIA
2009 - 2013

20.09.2013, godz. 18.00
Wernisaż

Fotografia - techniki szlachetne

Cezary Chrzanowski, Grzegorz Gorczyński, Maciej Kastner, Roman Michalik, Robert Pawłowski, Lucjan Sagan, Bogdan Sałaciński

Po wernisażu Roman Michalik wygłosi wykład pt. "Fotografia szlachetna współcześnie"

Tworzę fotogramy, w technice gumowej, ponieważ jest bliska malarstwu.
Gdybym miał nieco więcej powiedzieć o gumie, to użyłbym prawdopodobnie takich określeń jak: refleksja, interpretacja, droga, przygoda, niepewność, rękodzieło, unikat, trwałość, poczucie więzi i współdziałania z artystami innego czasu...
Przypuszczam, że twórcy sięgają po techniki swobodne, gdyż kierują się, być może nieuświadomionym, ale głębokim przeświadczeniem, że tak naprawdę sztuka może być tworzona tylko na drodze manualnej...
     Lucjan Sagan (2007)


Lucjan Sagan Martwa natura, guma na płótnie 25 x 35 cm

Cezary Chrzanowski (rocznik 1955)
Artysta fotografik. Członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. W działalności twórczej i zawodowej zajmuje się pejzażem, portretem oraz fotografią reklamową i studyjną. Jego prace znajdują się w licznych zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Grzegorz Gorczyński (rocznik 1976)
Absolwent gdańskiej ASP - dyplom w technice gumy u prof. Waldemara Jamy. W swoich pracach podejmuje próbę reinterpretacji estetyki piktorializmu. Bardzo ważną rolę w twórczości Gorczyńskiego zajmuje dialog z historią, ale nie tylko na płaszczyźnie fotografii. Rejestruje zmiany jakie zachodzą w naszym otoczeniu po roku 80 ( cykl "Stocznia" i "Przemiany"). Często w swoich pracach w typowo postmodernistyczny sposób wykorzystuje prace dawnych autorów (np. cykl "Koniec Epoki") czy też łączy stylistykę reportażu z malarską techniką gumy ( cykl "Obok"). Maciej Kastner (rocznik 1973)
Od 14 lat zajmuje się fotografią rejestrując architekturę i pejzaż w starych szlachetnych technikach. Swoje prace wykonuje głównie w technice gumy. Wykonuje również zdjęcia w podczerwieni i tak uzyskany obraz łączy z procesem gumowym. Prace jego znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą. Współpracuje z ogólnopolskim miesięcznikiem Biuletyn Fotograficzny. Dotychczas miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Nagroda Grand Prix w konkursie „Grudziądz Foto 2005”. Wyróżnienia i nagrody w wielu innych konkursach.

Roman Michalik (rocznik 1969)
Geolog z Wrocławia, obecnie pracuje w Szkole Wyższej Rzemiosł Artystycznych. Od 2002 r zajmuje się amatorsko chromianowymi technikami fotografii, przede wszystkim gumą arabską i techniką olejową. Jego prace były prezentowane na wystawach zbiorowych. Tematami jego fotografii w technikach szlachetnych są: pejzaż, architektura, sztuka sepulkralna i rzadko portret. Preferuje technikę gumy wiedeńskiej, zachowując fotograficzny charakter odbitek.

Robert Pawłowski (rocznik 1971)
Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Studiując w Wyższym Studium Fotografii zainteresował się technikami szlachetnymi. Walory malarskie, mnogość interpretacji, sprawiły, że technika oleju stała się jego ulubioną, z niej też najchętniej korzysta.
Na co dzień zajmuje się fotografią komercyjną, realizując zlecenia dla firm reklamowych
Od roku 2011 swoje prace wysyła na konkursy. Zaowocowało to szeregiem wystaw w Polsce i za granicą, a także nagrodami.

Lucjan Sagan (rocznik 1937)
Artysta fotografik i malarz, członek rzeczywisty Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców oraz ZPAP. W twórczości fotograficznej pracuje głównie w technice gumowej. Tworzy w niej fotogramy wielowarstwowe i barwne, nie tylko na papierze (kartonie), lecz także na płótnie malarskim. Ulubionymi tematami prac w technice gumowej są ‘nostalgiczne’ pejzaże z częstymi motywami wierzb, martwa natura, dawna architektura oraz portrety. Jego malarstwo, to kompozycje ‘labiryntowe’, zwane tak ze względu na konstrukcję i zgeometryzowaną iluzję przestrzeni. Trwałe istnienie powstających układów kompozycyjnych ma zapis fotograficzny, który bywa poddawany dalszym przetworzeniom, w tym również realizacjom w technice gumowej. Prace w zbiorach w kraju i za granicą. Lucjan Sagan jest autorem książki „Guma XIX-wieczna szlachetna technika fotograficzna w XXI wieku”.

Bogdan Sałaciński (rocznik 1949.)
W1968 roku ukończył Technikum Fotograficzne w Łodzi i od tej pory nieprzerwanie pracuje jako fotograf. Od 1995 roku pracuje w Poleskim Ośrodku Sztuki, który jest dziś jednym z najprężniej działających w kraju ośrodków, zajmujących się promowaniem kultury. Zajmuje się od kilkunastu lat technikami chromianowymi (guma i olej), motywem jest najczęściej pejzaż i architektura, rzadziej portret. Brał udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych, nagrody i wyróżnienia w konkursach.


Dom Kultury "Działdowska" 01-184 Warszawa, ul. Działdowska 6
W dniu 14.01.2013 odbył się wernisaż wystawy pt. GUMĄ I OLEJEM - cztery spojrzenia na szlachetną fotografię
Prace w technice gumy i oleju zaprezentowali:
Maciej Kastner, robert Pawłowski, Bogdan Sałaciński i Janusz Sochacki.
Prelekcję na temat fotografii piktorialnej wygłosił prof. Andrzej Pytliński.
Ekspozycja do 01.02.2013


 

5 kwietnia w Galerii OCK w Ostrowie Wielkopolskim została otwarta wystawa czterech fotografów: Roberta Pawłowskiego, Macieja Kstnera, Bogdana Sałacińskiego i Janusza Tadeusza Sochackiego. Wystawa była nagrodą za REMIS 2011 dla Roberta Pawłowskiego, który zaprosił do współudziału pozostałych. Ciekawą częścią wystawy były prace Janusza Sochackiego - wykorzystując stare zapomniane negatywy z okresu I Wojny Światowej z których zrobił fotografie w oleju.


Godzinę przed otwarciem głównej wystawy było otwarcie wystawy młodzieżowego koła fotograficznego.

foto - Bogdan Sałacinski

foto - Mariusz Hrtman

foto - Mariusz Hrtman

foto - Mariusz Hrtman

foto - Mariusz Hrtman

foto - Mariusz Hrtman

 

W grudniu 2011 r. została otwarta wystawa pokonkursowa REMIS 2011 "18. Biennale fotografii w technikach szlachetnych i cyfrowym orzetwarzaniu obrazu" w OCK Ostrów Wielkopolski,
Grand prix - Robert Pawłowski,
Wyróżnienia: Robert Pawłowski, Bogdan Sałaciński, Wojciech Sternak, Jan Jędrzejak, Artur Matecki, Bartosz Zapała.


 

W dniu 16 IX 2011 o godz. 18.00 w Poleskim Ośrodku Sztuki została otwarta wystawa Fotografia - techniki szlachetne, autorami jest trzech fotografów: Maciej Katner - Grudziądz, Roman Michalik - Wrocław i Bogdan Sałaciński - Łódź.
Wystawa będzie czynna do 7 października.

Słowo wstępne do katalogu (pdf) napisał Krzysztof Jurecki - krytyk i historyk sztuki

Oto kilka zdjęć z wernisaźu:


 


W lutym 2009r. został rozstrzygnięty konkurs organizowany przez Ostrowskie Centrum Kultury pt.

REMIS - biennale fotografii w technikach fotograficznych i cyfrowym przetwarzaniu obrazu.

Udział w konkursie przyniósł mi wyróżnienie. Wśród autorów zakwalifikowanych do wystawy są już bardzo znani fotografowie zajmujący się technikami szlachetnymi w fotografii. Wernisaż wystawy odbył się 2 kwietnia w bardzo przyjemnej atmosferze. Zaskoczył mnie film odtwarzany ze starego rzutnika 8 mm z lat(o ile dobrze pamiętam) 70-tych. Po raz pierwszy zorganizowano konkurs w dwóch kategoriach: techniki szlechetne i cyfrowo przetworzone zdjęcia, połączenie to moim zdaniem jest bardzo dobre - jedna kategoria podkreśla drugą prawem kontrastu.Protokół Jury

A teraz kilka zdjęć na pierwszym autor strony:

Autor strony
do góry